تکنولوژی 3LCD، یک تکنولوژِی پیشرفته و خلاقانه است که ممکن است در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد. با یک بیان ساده و مختصر می توان گفت 3LCD، یک تکنولوژی جدید است که باعث می شود تصویری که از طریق دیتا پروژکتورها اعم از انواع پروژکتورهای آموزشی، تجاری و نمایش خانگی نشان داده می شود، به میزان قابل توجهی ارتقا پیدا کند. این دانش جدید در حقیقت روشنایی و وضوح رنگ ها در تصویر را که آیتمی متفاوت با روشنایی نور سفید است، تعیین می کند و مانع  از به هم ریختگی رنگ ها در تصویر نهایی می گردد.

تکنولوژی 3LCD

تکنولوژی 3LCD

در ساختار تکنولوژی 3LCD، 3 پنل مجزا وجود دارد که امواج تجزیه شده نور را به یک فیلتر می رسانند تا یک تصویر واضح و بسیار با کیفیت بر روی پرده نمایش ایجاد شود. برای درک بهتر موضوع، پروسه ایجاد تصویر توسط lcd پنل های موجود در ویدئو پروژکتور را می توان توسط مراحل زیر بیان کرد:

نور سفید که از طریق لامپ ویدئو پروژکتور تامین می شود، به داخل فیلتر یا آینه های Dichroic می تابد و از طریق آن به سه رنگ اصلی قرمز، آبی و سبز تجزیه می شود. هر کدام از lcd پنل ها یک سیگنال الکتریکی را گرفته و آن را به تصویر مبدل می سازند. در مرحله بعدی، سه رنگی اصلی که از تجزیه نور سفید ایجاد شدند، توسط منشور ترکیب می شوند تا تصویر نهایی که متشکل از میلیون ها رنگ می باشد، ایجاد گردد و در آخرین مرحله ایجاد تصویر توسط lcd پنل، سیگنال های به وجود آمده از تصویر نهایی، از لنز پروژکتور عبور می کند و بر روی پرده نمایش نقش می بندد.

تکنولوژی 3LCD در ویدئو پروژکتور و برتری آن نسبت به DLP

تفاوت عمده بین پروژکتورهای 3LCD و DLP در تعداد تراشه های موجود در دستگاه است. همانطور که گفته شد، در ساختار دیتا پروژکتور 3LCD، سه تراشه تعبیه شده که سیگنال های رنگ را پس از تجزیه از نور سفید گرفته و سپس از طریق منشور ترکیب می کنند که همین امر باعث به وجود آمدن تصاویر با کیفیت بسیار بالا و با رنگ های زنده و طبیعی می شود. اما در پروژکتورهای DLP، 1 تراشه وجود دارد که نور سفید را از لامپ دستگاه دریافت می کند و سپس از لنز عبور می دهد. به همین علت هر چه قدر میزان روشنایی تصویر ( بر حسب لومن ) در مشخصات یک ویدیو پروژکتور DLP بالاتر باشد، فقط نور سفید تصویر بیشتر شده و در بسیاری موارد تصویر از نظر وضوح و روشنایی رنگ کیفیت مطلوبی ندارد.