آیا رقابت بین گوشی های هوشمند در سال 2021 از بین رفته است؟

در گذشته، گوشی های موبایل هوشمند در بازاری شلوغ و پر چنب و جوش به رقابت می پرداختند که هر تولیدکننده با ایده های خوب در این بازار نقشی ایفا می کرد. اگر در دهه های گذشته، اخبار این صنعت را دنبال کرده باشید، احتمالا به خوبی به یاد دارید که چگونه هر سازنده گوشی هوشمندی روش خودش را در به پیش بردن کسب و کارش داشت؛ HTC قبلا گوشی هایی با بلندگوهای دوگانه با طراحی صنعتی می ساخت، ال جی گوشی های عجیب و غریبی با صفحه نمایش سه بعدی وارد بازار کرد و حتی آن زمان، سامسونگ هم از گوشی گلکسی Beam با یک پروژکتور پیکو داخلی رونمایی نمود. تولیدکنندگان دیگری نیز بودند که محصولات خودشان را در اختیار علاقه مندان به تکنولوژی می گذاشتند؛ موتورلا با پرچمداران ارزان قیمت نوآوری می کرد و گوشی های Oppo شارژر سریع VOOC داشتند. روزهایی هم بودند که Palm گوشی هایی با سیستم عامل سوم با رابط لمسی خاص خود می ساخت.

اولین گوشی های هوشمند مدرن در گذشته ای نه چندان دور متولد شدند.

اولین گوشی های هوشمند مدرن در گذشته ای نه چندان دور متولد شدند.

اولین گوشی های هوشمند مدرن در گذشته ای نه چندان دور متولد شدند.

فقط کمی بیش از یک دهه از آغاز به کار گوشی های هوشمند مدرن می گذرد. بیایید باهم نگاهی به شرایط این دستگاه ها در سال 2021 بیندازیم: ال جی در آستانه فروش تجارت گوشی های موبایل هوشمند خود است و صادقانه بگوییم، این درست ترین تصمیمی است که این شرکت می توانست بگیرد، مدت زیادی می شود که کاربران HTC را از یاد برده اند، در حالیکه تولیدکنندگان دیگر مانند هواوی با مقررات از بازی خارج شدند. سونی هنوز هم در عرصه رقابت حضور دارد، اما به نظر می رسد که فقط به آن طرفداران بیش از اندازه وفاداری که هنوز روزهای استفاده از Walkman را به خاطر دارند، گوشی هوشمند می فروشد.

اگرچه به راحتی می توان ادعا کرد که این تصمیمات  بد و طراحی های دیوانه وار این شرکت هاست که آنها را به نابودی کشانده است، یک واقعیت دیگری نیز وجود دارد و آن این است که بازار گوشی های هوشمند کمی خسته کننده شده و دیگر رقابتی در آن به چشم نمی خورد. البته هنوز هم سامسونگ و اپل در نابود کردن دیگری پافشاری می کنند، اما آیا واقعا تولیدکنندگان دیگری وجود دارند که بتوانید بدون هیچ گونه تردیدی محصولات آنها را به سایرین معرفی کنید؟ گوگل که قرار بود سر و صدای زیادی در بازار گوشی های هوشمند بوجود آورد، به تولید گوشی های متوسط و ارزان قیمت بسنده کرد. OnePlus هنوز هم در تلاش است تا بتواند حداقل یک لنز دوربین باکیفیت برای یکی از پرچمداران بسازد. (امیدواریم به زودی شاهد برآورده شدن آرزوی این شرکت در گوشی OnePlus 9 Pro باشیم.)

آیا سامسونگ و اپل تنها مانده اند؟

آیا سامسونگ و اپل تنها مانده اند؟

و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، سامسونگ و اپل با یکدیگر تنها خواهند ماند. با اینکه این دو شرکت به خوبی در حال پیشرفت هستند، اما به نظر ما حضور فقط دو بازیکن بزرگ در عرصه رقابت، به جای تسریع در نوآوری سرعت آن را کاهش می دهد. شواهد نشان می دهند که اگر چند سال پیش هواوی نبود، احتمالا انقلابی که به عکاسی در حالت شبانه رخ داد، به وقوع نمی پیوست. اگر پیشرفت های عکاسی محاسباتی گوگل را نداشتیم، نمی توانستیم هیچ وقت به قابلیت تصویر برداری HDR دست یابیم. و البته اکنون می بینیم که اپل و سامسونگ به چه اندازه از سازندگان گوشی های هوشمند چینی عقب هستند. همین اواخر، در گوشی Vivo iQOO 7 شارژری 120 واتی را به چشم دیدیم که باتری 4000 میلی آمپر ساعتی را فقط در 18 دقیقه از صفر تا صد شارژ می کند. حالا گوشی های آیفون را به خاطر بیاورید که برای شارژ باتری آنها به یک ساعت و 45 دقیقه زمان نیاز است. نگرانی واقعی دوستداران تکنولوژی این است که با کم شدن رقابت واقعی، نوآوری کندتر می شود و این اتفاق خوبی نیست.

منبع: phonearena