سامسونگ ویدئویی را منتشر کرده است که جزئیات نحوه عملکرد فناوری Smart-ISO Pro را بیان می کند. این شرکت توضیح می دهد که برخلاف کارکرد مرسوم ISO، تکنولوژی سامسونگ می تواند همزمان دو محدوده ISO مختلف از صحنه را ثبت نماید تا گستره دینامیکی و دقت رنگ تصویر تا حد زیادی افزایش یابد. سنسورهای تصویر موجود در گوشی های موبایل هوشمند در مقایسه با لنزهای بزرگتر دوربین های حرفه ای، دارای محدودیت های فراوانی هستند و در نتیجه، تولیدکنندگان این دستگاه ها از جمله سامسونگ مجبور می شوند برای بالا بردن کیفیت تصویربرداری خود دست به دامان تکنیک های مختلف عکاسی محاسباتی شوند. جدیدترین سنسور 108 مگاپیکسلی سامسونگ که در گوشی گلکسی S21 Ultra استفاده می گردد، با نام ISOCELL HM3 شناخته می شوند و دامنه دینامیکی گسترده تری نسبت به نمونه های قبلی دارند. این مزیت عمدتا به لطف فناوری Smart-ISO Pro، که در ویدئو سامسونگ معرفی شده است، بوجود می آید.

سنسور مجهز به فناوری Smart-ISO Pro چگونه عمل می کند؟

سامسونگ برای کاربرانی که با فناوری های عکاسی و اصطلاحات آن آشنایی لازم را ندارند، توضیح داده است که عملکرد این سنسور چگونه صورت می گیرد. این شرکت می گوید: «در تصویربرداری دیجیتال، نسبت بهره تبدیل میزان حساسیت سنسور به نور را تعیین می کند و از آن برای تبدیل نور به ولتاژ استفاده می شود. اگر نسبت بهره تبدیل پایین باشد، هنگام عکاسی در محیط هایی با نور کم، امکان دارد جزئیات موجود در ناحیه تاریک تصویر به درستی ثبت نشوند. علاوه بر این اگر نسبت بهره تبدیل بیش از حد باشد، سنسور تصویر در محیط های پرنور ممکن است نتواند اطلاعات رنگی کافی صحنه را حفظ نماید. اکثر دوربین های گوشی های موبایل هوشمند دارای نسبت بهره تبدیل ثابت هستند؛ در نتیجه ثبت تصاویر باکیفیت در هر محیطی با هر شرایط نوری سخت خواهد بود. این مسئله می تواند در محیط هایی که شرایط نوری متفاوتی دارند، بیشتر به چشم بیاید؛ مانند پرتره هایی که دارای نور پس زمینه هستند.»

سنسور مجهز به فناوری Smart-ISO Pro چگونه عمل می کند؟

سنسور ISOCELL HM3 سامسونگ به فناوری Smart-ISO Pro مجهز شده است که به شما اجازه می دهد تا به صورت همزمان دو نسبت بهره تبدیل را ثبت کرده و آنها را با هم ترکیب کنید تا تصویر نهایی بدست آید. سامسونگ این فناوری را توسعه داده است تا بتواند بوسیله آن محدودیت های دوربین گوشی ها را در زمینه دامنه دینامیکی از بین ببرد و در سنسورهای 108 مگاپیکسلی خود از دو نسبت بهره تبدیل استفاده کند. (حالت ISO زیاد و کم) از این طریق براساس شرایط محیطی، امکان انتخاب بهینه ترین تنظیمات ممکن فراهم می آید و روی تصاویر خلق شده اعمال می شود. سامسونگ در این باره می گوید: «هنگامیکه نور محیط کم است، حالت ISO زیاد با استفاده از نسبت بهره تبدیل بالاتری نور را به ولتاژ تبدیل می نماید و این امر باعث می شود تا جزئیات کافی در بخش های تاریک صحنه ثبت گردند و نویز تصویر نیز کاهش پیدا کند. حالت ISO کم ظرفیت هر کدام از پیکسل ها را تا بیشترین مقدار ممکن بالا می برد تا از اشباع شدن بیش از حد (Oversaturation) جلوگیری شده و بازتولید رنگ ها بهتر صورت بگیرد.»

فناوری Smart-ISO Pro، یک راه حل HDR حرفه ای

فناوری Smart ISO سپس به Smart-ISO Pro گسترش یافت که از نظر فنی یک راه حل HDR محسوب می شود زیرا دو محدوده ISO را با یکدیگر ترکیب می کند؛ در اصل دو عکس را در دو نوردهی مختلف ISO ثبت کرده و آنها را برای ایجاد یک عکس با نور مناسب در می آمیزد. سامسونگ ادامه می دهد: «وقتی دوربین گوشی عکسی می گیرد، Smart-ISO Pro اول از همه اطلاعات نوری صحنه را در دو حالت ISO زیاد و کم به ولتاژ تبدیل می کند. سپس فناوری ISO در نهایت هوشمندی نتیجه بدست آمده را با هم ترکیب کرده و یک تصویر نهایی با دامنه دینامیکی بالا را ایجاد می نماید. این روش سنسور تصویر را قادر می سازد تا جزئیات مناطق تاریک را نشان دهد، رنگ طبیعی بخش های پرنور را حفظ کند و در نهایت عکس هایی بوجود بیاورد که بسیار شبیه به واقعیت به نظر می رسند.» سامسونگ می گوید با اینکه Smart-ISO Pro یک فناوری جدید نیست، اما برای استفاده در سنسور گوشی های موبایل سامسونگ اصلاح شده است و مزایای تولید رنگ نیز دارد. این فناوری از عمق رنگ 12 بیتی پشتیبانی می کند و دقت بی نظیری در بازتولید رنگ ها ارائه می دهد.

فناوری Smart-ISO Pro، یک راه حل HDR حرفه ای

سامسونگ توضیحات خود را اینگونه به پایان می رساند: «با ترکیب اطلاعات دو تصویر 10 بیتی با هم، Smart-ISO Pro می تواند بیش از 687 میلیارد رنگ را ایجاد کند که 10 برابر بیشتر از یک تصویر 10 بیتی است. وقتی از طریق حالت حرفه ای گوشی تصویربرداری کنید، تصاویر 12 بیت HDR را می توان با فرمت raw ذخیره کرد و به راحتی به ویرایش آنها پرداخت.» در حال حاضر امکان بهره مندی از فناوری Smart-ISO Pro به سنسور 108 مگاپیکسلی موجود در گوشی گلکسی S21 Ultra محدود می شود اما به احتمال قوی گسترش این فناوری به سایر گوشی های سامسونگ نیز ادامه خواهد داشت.

منبع: petapixel