با در نظر گرفتن ورود تکنولوژی های مختلف و هم چنین رشد چشمگیر فضای مجازی شاهد پیوستن ایران به جمع کشورهایی که از پرینتر سه بعدی هم در صنعت های مختلف استفاده می کند و هم برای برای حل بسیاری از مشکلات در زمینه های مختلف.

ترمیم آثار باستانی با پرینتر سه بعدی

همان طور که می دانید کشور ما ایران از جمله کشورهایی است که در منطقه خاورمیانه آثار باستانی زیاد و باشکوهی دارد. اما متاسفانه بسیاری از این آثار بنا به دلایلی مانند استفاده و مراقبت نادرست و حتی بلایای طبیعی همچون زلزله یا به طور کامل از بین رفته اند یا بخشی از آنها صدمات بدی دیده اند.

به همین خاطر مرکز آثار باستانی کشور به دنبال راه حلی برای ترمیم و بازسازی این آثار ارزشمند است و طبق تحقیقاتی که اخیرا انجام داده است به این نتیجه رسید که بهترین و مناسب ترین گزینه برای برطرف نمودن این مشکل استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی است .

بر اساس این تحقیقات صورت گرفته، مرکز آثار باستانی بیانیه این رسمی به شرکت هایی که در زمینه نمونه سازی با چاپگر سه بعدی فعالیت دارند ارسال نموده و خواستار آن شده که برای ترمیم آثار باستانی اعلام آمادگی و همکاری کنند به خصوص برای آثار بزرگی هم چون تخت جمشید.

از جمله مواردی که این مرکز از شرکت های فعال در این حوزه درخواست همکاری نموده به شرح ذیل است:

  • طراحی و یا اسکن آثار باستانی با حداقل خطای ممکن
  • چاپ سه بعدی طرح های سه بعدی از آثار با کیفیت در سطح مطلوب
  • پرداخت به مدل سه بعدی چاپ شده بعد از اتمام مراحل چاپ که خود امری بسیار مهم در بهبود کیفیت اشکال چاپ شده است

با چنین اقداماتی می توان امیدوار بود که ایران هم بتواند در بسیار از صنابع با سرعت بالایی به جلو حرکت کند. این امر هم تاکنون به اثبات رسیده است که یک دستگاه چاپگر سه بعدی قابلیت سازماندهی زیر ساخت صنایع مختلف به صورت سیستماتیک را دارد. علاوه بر این می تواند بزرگترین مشکل موجود در بخش صنایع که دقت و ظرافت است را به راحتی هرچه تمام تر برطرف کند.

منبع: iranfilament