محققان دانشگاه واشنگتن روشی برای ساخت اشیای پلاستیکی توسط پرینتر سه بعدی ابداع کرده اند تا اطلاعات را بدون نیاز به باتری یا تجهیزات الکترونیک از طریق وای فای ارسال کنند. همچنین آن ها نشان دادند می توان این کار را با استفاده از اشیای پلاستیکی و دریافت کننده های وای فای معمولی نیز انجام داد.

برای این کار محققان از اشیای پلاستیکی که با پرینتر چاپ شده اند مانند سوییچ، چرخ دنده و ابزار دیگر استفاده کردند تا حرکت را به آنتنی برای انتقال اطلاعات تبدیل کنند.

اشیای پرینت شده مجهز به وای فای

اشیای پرینت شده مجهز به وای فای

برای مثال آن ها دستگاه بادسنج را که ساخته بودند به یک دنده متصل کردند. با چرخیدن دنده، دندانه ها با آنتنی تماس یافتند که در شی تعبیه شده بود. سپس آنتن سیگنال وای فای را ارسال کرد. این سیگنال را می توان در دریافت کننده وای فای رمزگذاری کرد. هرچقدر سرعت باد بیشتر باشد دنده سریع تر می چرخد و سیگنال های وای فای به سرعت منتقل می شوند. علاوه بر این آن ها دستگاهی برای سنجش سرعت آب نیز ساختند.

همچنین، محققان یک دکمه، یک دستگیره و دو گجت ساختند که  به کمک آن ها می توان با دستگاه های هوشمند دیگر ارتباط برقرار کرد. این محققان همچنین چند شیء هوشمند مانند ظرف هوشمند مایع شوینده که دارای یک سرعت سنج مایعات است، ساختند که حجم ماده باقیمانده در ظرف را اندازه گیری می کند.