در اواخر سال 2020 بود که انویدیا با خرید کمپانی طراحی چیپست Arm شوک بزرگی به دنیای تکنولوژی وارد کرد! اما تا به امروز مشخص نبود که انویدیا دقیقاً با چه هدفی این کار را انجام داده است. مشخصاً انویدیا با خرید ARM، اکنون قادر به تولید چیپست های جدید و مطابق با نیازهای خود است. همچنین این شرکت پیش از این در زمینه تولید انواع کارت گرافیک برای کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ نیز شناخته می شد. اخیراً انویدیا اعلام کرده است که به همراه MediaTek در حال کار بر روی «تولید یک کلاس جدید از نوت بوک های قدرت گرفته از پردازنده های Arm و کارت گرافیک های NVIDIA RTX» است.

همکاری انویدیا و مدیاتک برای ساخت لپ تاپ های قدرت گرفته از کرومیوم با کارت گرافیک های RTX

به این ترتیب می توان انتظار داشت که بتوان از بالاترین سرعت و پتانسیل پردازنده های ARM بر روی لپ تاپ های جدید استفاده کرد. امری که دیگر شرکت های تولید کننده PC به آن علاقه زیادی دارند و تا پیش از این تلاش های زیادی در این زمینه داشته اند. مایکروسافت اولین شرکت بود که در این زمینه تجربه هایی داشت. اما پس از معرفی M1 MacBook Air توسط اپل، تلاش های مایکروسافت هم متوقف شد. این موضوع باعث شده که کاربران PC همچنان منتظر ارتقای سرعت پردازنده های ARM و امکان بهره مندی از بالاترین پتانسیل آنها بر روی دستگاه های خود باشند.

همکاری انویدیا و مدیاتک برای ساخت لپ تاپ های قدرت گرفته از کرومیوم با کارت گرافیک های RTX

اما آن طور که انتظار می رفت، انویدیا قصد استفاده از سیستم عامل ویندوز برای این منظور را ندارد. البته در حال حاضر این گونه به نظر می رسد و شاید در آینده رویه انویدیا تغییر کند. انویدیا در این رابطه توضیح داده است که لپ تاپ های تولید شده توسط این شرکت با سیستم عامل های کرومیوم، لینوکس و NVIDIA SDK عرضه خواهند شد. بله درست متوجه شدید! یک کارت گرافیک تولید انویدیا بر روی یک کروم بوک در کنار پردازنده فوق سریع ARM مورد استفاده قرار خواهد گرفت!

استفاده از پردازنده ARM بر روی کروم بوک یک خبر خوب برای تمام کاربران است. این دستگاه ها جزء لپ تاپ های ارزان قیمت و سبک موجود در بازار هستند و از قابلیت حمل و جابجایی فوق العاده آسانی بهره می برند. به علاوه این که برخی از کروم بوک ها از برخی لپ تاپ های رده بالا نیز عملکرد قوی تری دارند و اکنون مجهز شدن آنها به کارت گرافیک های NVIDIA RTX می تواند سبب ارتقای بیشتر و چشمگیر آنها نیز بشود! در هر صورت هنوز در رابطه با عملکرد لپ تاپ های انویدیا و میزان کارایی چیپست های مدیاتک نمی توان اظهار نظر دقیقی کرد؛ اما می توان مطمئن بود که این لپ تاپ ها از لحاظ کیفیت عملکرد در زمره لپ تاپ های رده بالا جای خواهند گرفت.

به هر حال به زودی قادر خواهید بود تا یک کروم بوک مجهز به کارت گرافیک انویدیا را از بازار خریداری کنید! به این ترتیب می توانید از کروم بوک خود برای اجرای بازی های روز، ادیت ویدئو و دیگر کارهای گرافیکی استفاده نمایید! یک کروم بوک با قابلیت انجام دادن کارهای گرافیکی حرفه ای مسلماً برای طیف وسیعی از کاربران جذاب خواهد بود!

منبع: androidcentral