مدت زیادی نیست که تکنولوژی هوش مصنوعی در عرصه های مختلف صنعتی، پزشکی و ... به چشم می خورد. این فناوری همواره با نوآوری های خود کاربران را در سراسر دنیا شگفت زده می کند. این بار شرکت تحقیقاتی IBM دست به کار شده تا به کمک این تکنولوژی هوشمند، دستگاهی بسازد که قابلیت تولید عطر دلخواه افراد را داشته باشد.

ساخت عطر مخصوص افراد توسط هوش مصنوعی

ساخت عطر مخصوص افراد توسط هوش مصنوعی

IBM برای این منظور همکاری جدیدی را با کمپانی Symrise که یکی از تولید کنندگان مطرح عطر و طعم است، آغاز کرده است.

ساخت عطر مخصوص افراد توسط هوش مصنوعی

این دستگاه سازنده عطر که فیلیرا Philyra نام گرفته به کمک تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می تواند هزاران ماده اولیه، فرمول و روش های ترکیبی مختلف را دریافت و ذخیره نماید. سپس بر اساس سلیقه کاربر، از میان آن ها بهترین گزینه را انتخاب کند. محققان این پروژه در شرکت ای بی ام اعلام کرده اند که دستگاه فیلیرا می تواند با ایجاد ترکیبات خاص، عطرها و رایحه های منحصر به فردی را تولید کند.

ساخت عطر مخصوص افراد توسط هوش مصنوعی

شرکت Symrise هدف از این همکاری را تولید رایحه های خاص تر عنوان کرده و گفته است که به هیچ عنوان قصد ندارد که ماشین ها را جایگزین انسان ها کند!

دستگاه فیلیرا برای تولید یک عطر جدید ابتدا هزاران فرمول و ماده اولیه که در اختیار دارد را بررسی کرده و سعی می کند ترکیبات جدیدی را کشف کند. در نهایت عطر جدیدی تولید می نماید که نمونه آن تا کنون ساخته نشده است. به علاوه، این دستگاه منحصر به فرد، این قابلیت را دارد که عطرهای موجود در بازار را با نمونه هایی که خودش ساخته مقایسه کند و بهترین گزینه را معرفی نماید.

ساخت عطر مخصوص افراد توسط هوش مصنوعی

این توانایی می تواند برای متخصصین و کارشناسان این عرصه بسیار مفید و یاری دهنده باشد.

برای اطلاعات بیشتر به اخبار روز تکنولوژی در سایت ایده برتر مراجعه نمایید.

منبع: engadget