جدیدترین اخبار منتشر شده از شرکت بین المللی داده ها IDC حاکی از آن هستند که میزان فروش بازار مک در سال میلادی گذشته رشد قابل توجهی داشته است و از 5.8 درصد در سه ماهه اول سال، به 7.7 درصد در سه ماهه آخر سال 2020 رسیده است. با این حال، به گفته این شرکت، افزایش چشمگیری که در فروش کروم بوک در طول سال رخ داد به این معنا بود که ChromeOS در رقابت بین سیستم عامل های دسکتاپ MacOS را تا مقام سوم پایین آورد. تقاضا برای دستگاه های یادگیری از راه دور که قیمت مناسبی نیز دارند، در زمان همه گیری ویروس، عامل افزایش 400 درصدی فروش کروم بوک بود؛ میزان فروش 5.3 درصدی این محصول در سه ماهه اول سال، جهش بزرگی داشت و در آخر سال 2020 تا 14.4 درصد افزایش یافت؛ یعنی دو برابر سهم فروش MacOS در بازار.

GreekWire، یکی از خبرگزاری های معتبر، می نویسد: «اعداد و ارقام جدید نشان می دهند که 2020 اولین سالی بود که کروم بوک از مک پیشی گرفت و سود قابل توجهی را در بازار با هزینه سیستم عامل ویندوز به دست آورد. رایانه های مجهز به سیستم عامل ChromeOS گوگل قبلا در بخش های جداگانه ای از اپل جلو افتاده بودند، اما برای اولین بار این سیستم عامل در طول سال میلادی گذشته به جایگاه دوم تکیه زد. ویندوز مایکروسافت همچنان بیشترین سهم خود را در بازار حفظ کرد اما سهم هر دو سیستم عامل ChromeOS و MacOS بسیار مورد توجه قرار گرفت. این نقطه عطف مبتنی بر ارقامی است که توسط IDC ارائه شده است و معمولا فروش آنها براساس سیستم عامل دستگاه ها انجام نمی شود. با این حال وقتی که ما به دنبال بررسی این موضوع هستیم که شیوع بیماری چه تاثیری بر بازار رایانه های شخصی داشته است، مایک شیرر، تحلیلگر IDC، اطلاعات بدست آمده را برای GreekWire تایید نمود.»

رشد باورنکردنی فروش کروم بوک ها در سال 2020

گوگل رقیبی برای اپل یا مایکروسافت؟

مک ها با کروم بوک ها، به جز در یکی دو مدل فوق العاده پیشرفته، رقابتی نمی کنند و کاربرانی که از محصولات اپل استفاده می برند هم یا آیپد دارند و یا مک؛ بنابراین واقعا مقایسه این دو محصول با یکدیگر عقلانی نیست. کروم بوک ها تهدید بزرگتری برای مایکروسافت به حساب می آیند؛ به این خاطر که در طی سال میلادی 2020 شاهد افت سهام ویندوز از 87.5 درصد به 76.7 درصد بودیم. همانطور که GreekWire متذکر می شود که این اولین باری است که میزان فروش ویندوز در دهه های گذشته به زیر 80 درصد رسیده است. کاربرانی که زمانی لپ تاپ های ارزان قیمت ویندوز را خریداری کرده اند، به سراغ کروم بوک ها و آیپدها می روند و هر روز به تعداد آنها افزوده می شود.

مایکروسافت به خوبی از خطر سیستم عامل ChromeOS آگاه است و به همین دلیل تصمیم گرفته است تا آمادگی های لازم برای ویندوز 10 ایکس را آغاز کند. ماه گذشته اطلاعاتی درمورد ساخت این سیستم عامل جدید به خبرگزاری ها درز کرد. طراحی، تجربه کاربری و رویکرد آن بسیار شبیه به سیستم عامل گوگل خواهد بود. انتظار می رود این سیستم عامل، که در اصل برای محصولاتی که دو صفحه نمایش دارند در نظر گرفته شده است، در بهار روانه بازار شود و دانشجویان، دانش آموزان و همچنین مشتریان تجاری را مورد هدف قرار دهد. البته مک ها با راه اندازی مدل های جدید مجهز به سیلیکون اپل از افزایش تقاضا در طول سال میلادی جاری سود می برند.

منبع: 9to5mac