عدم بهره مندی محصولات اپل از شارژ معکوس

طبق گفته خبرگزاری Bloomberg، بعید است که اپل امکانی را فراهم کند تا دستگاه هایی مانند ایرپادها، اپل واچ ها و گوشی موبایل های آیفون در آینده ای نزدیک بتوانند به صورت بی سیم یکدیگر را شارژ کنند. Bloomberg در گزارشی به شرح توسعه لوازم جانبی باتری MagSafe برای مجموعه آیفون های سری 12 می پردازند و می گوید که اپل در حال تصمیم گیری برای افزودن امکان شارژ معکوس در محصولات خود مانند ایرپادها، اپل واچ ها و آیفون ها است. اما گزارش ها خاطر نشان می کنند که بعید است این قابلیت در آینده ای نزدیک به این دستگاه ها اضافه شود. طبق اطلاعات بدست آمده، از زمان عرضه آیفون های نسل یازدهم در سال 2019 اپل در حال برنامه ریزی برای افزودن این قابلیت بود اما اتفاقاتی پیش آمدند که این کار را به تعویق انداختند.

اواسط ماه فوریه 2021، شواهد کشف شده توسط MacRumors در سیستم عامل iOS 14.5 از اين خبر مي دادند كه لوازم جانبي احتمالي باتري MagSafe در دسترس كاربران قرار خواهند گرفت. در كد نسخه بتاي اين سيستم عامل آمده است: «براي بهبود كارايي شارژ و به حداكثر رساندن دوام باتري، بسته باتري MagSafe گوشي شما را در حدود 90 درصد شارژ نگه مي دارد.»

شارژ معكوس يا reverse charging چیست؟

اپل مدتي است كه در حال بررسي توانايي شارژ معكوس در محصولات مختلف است؛ این ویژگی به کاربران این اجازه می دهد تا دستگاه خود را از طریق سایر دستگاه ها مثل گوشی های موبایل هوشمند، ساعت های هوشمند و حتی هدفون های بی سیم شارژ کنند. اطلاعاتی که در ماه ژانویه 2021 بدست رسیدند نشان از این دارند که در آینده مک بوک ها می توانند به صورت بی سیم از طریق یک گوشی آیفون و یا اپل واچ در دو طرف ترک پد (صفحه لمسی) شارژ شوند. از این طریق دستگاه ها برای شارژ شدن و احتمالا همگام سازی به یکدیگر متکی خواهند بود. 

نکته جالب این است که علی رغم اینکه ویژگی شارژ معکوس به طور رسمی منتشر نشده است، این فناوری در آیفون های 12 وجود دارد و فقط کافی است اپل آن را فعال کند. براساس اطلاعات موجود تمام مدل های آیفون های سری دوازدهم امکان پشتیبانی از شارژ معکوس را دارند. آیفون نقش یک شارژر بی سیم را برای دستگاه هایی با این سازگاری ایفا می کند؛ از جمله ایرپادهای نسل دوم، ایرپادهای پرو، اپل واچ های سری سوم و بالاتر. از لحاظ تئوری، اپل می تواند این ویژگی را با انتشار یک بروزرسانی برای سیستم عامل خود فعال نماید؛ اگرچه هیچ نشانه ای مبنی بر تمایل این شرکت برای انجام این کار وجود ندارد. تا زمانیکه لوازم جانبی باتری MagSafe که به تازگی معرفی شده اند منتشر نشوند، به احتمال زیاد قرار نیست شاهد قابلیت شارژ بی سیم در محصولات اپل باشیم.

منبع: macrumors