در عین کاهش تقاضای بازار برای آیفون ها، زنجیره تامین اپل هنوز هم با قدرت به کار خود ادامه می دهد.

تقاضای کاربران برای آیفون های نسل دوازدهم اپل به تدریج در حال کاهش یافتن است؛ با این حال جی. پی. مورگان، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی که شعبه مرکزی آن در نیویورک مستقر است، هنوز هم در حال پیگیری افزایش سال به سال فروش این محصولات اپل به دلیل بهره مندی از شبکه پرسرعت اینترنت 5G می باشد. به تازگی متن پیغامی که  Samik Chatterjee، یکی از تحلیلگران بانک جی. پی. مورگان، به سرمایه گذاران فرستاده فاش شده است. او در این پیام میزان محموله آیفون های سال میلادی جاری را 230 میلیون واحد تخمین می زند؛ در حالیکه این رقم در گذشته حدود 236 میلیون دستگاه پیش بینی شده بود. با این وجود، این تحلیلگر خاطر نشان می کند که این تعداد گوشی موبایل آیفون هنوز هم نشان از افزایش 13 درصدی حجم محموله ارسال شده اپل در سال میلادی 2020 دارد. او نتایج بازبینی خدمات الکترونیکی (electronics manufacturing service یا به اختصار EMS) آیفون بانک جی. پی. مورگان و همچنین بررسی های اخیر در چین را نیز اعلام می کند که نشان می دهد تقاضا برای گوشی های هوشمند کمتر از حد انتظار در این کشور برآورد می شود.

بازبینی در حجم محموله های آیفون در سال میلادی جاری

از آنجایی که سه ماهه آخر سال میلادی گذشته شامل تعطیلاتی طولانی بوده است، این بازبینی ها خیلی هم غیرمعمول نیستند. با این حال، Samik Chatterjee می گوید کاهش تقاضا برای آیفون های 12 مینی و پایین آمدن حجم محموله آیفون های 12 پرو، اندکی مشکل برای این بانک بوجود آورده اند. او علاوه بر اینکه اعلام می کند جی. پی. مورگان باید به این تقاضای کمتر توجه داشته باشد، انتظار دارد که اپل تولید آیفون های 12 مینی را در سه ماهه دوم سال میلادی 2021 متوقف کند. این تحلیلگر بانک معتقد است که این مسئله به دلیل کاهش هزینه مصرف کننده در کشور چین و عادی سازی روند تقاضا در پی افزایش اولیه محموله های آیفون 12 اتفاق افتاده است. او دلیل این افزایش را قابلیت پشتیبانی آیفون ها از شبکه پرسرعت اینترنت 5G می داند. در ابتدا حجم محموله ارسالی در سه ماهه دوم، که قرار است در ماه مارس فرستاده شود، 55 میلیون واحد آیفون پیش بینی شده بود؛ اما در این پیغام Samik Chatterjee اینطور تخمین می زند که 52 میلیون دستگاه از جانب اپل روانه بازار خواهد شد. برای سه ماهه سوم نیز، که ارسال محموله هایش از ماه ژوئن آغاز می گردد، او این تعداد از 36 میلیون آیفون به 42 میلیون واحد اصلاح کرده است.

وی نوشت: «در حال حاضر دلیلی نمی بینیم تا رقم پیش بینی شده برای نیمسال دوم 2021 را تغییر دهیم.»، و افزود که زنجیره تامین اپل تقریبا 80 تا 90 میلیون آیفون برای نیمه اول سال 2021 تولید خواهد نمود. برخلاف این تغییرات، Samik Chatterjee ریشه اصلاحات جزئی در برآورد درآمد بانک را تنها سود حاصل از دلار ضعیف تر آمریکا می داند. جی. پی. مورگان هنوز هم انتظار دارد سهام AAPL آن نسبت به سال های گذشته چندین برابر درآمد بیشتری به لطف چرخه تامین همچنان قوی آیفون 12 و آیفون 12 پرو کسب کند. (تحلیلگر بانک میزان این افزایش را 23 یا 25 برابر تخمین می زند.)

منبع: APPLEINSIDER