سیستم های امنیتی و نظارت تصویری، در سالیان گذشته طرفداران زیادی در میان گروه های مختلف پیدا کرده اند.

تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته تا امروز، پیشرفت های بسیاری کرده و همچنان به راه خود ادامه می دهد.

یکی از فن آوری های پیشرفته در که در ساخت دوربین های امروزی به کار می رود، پردازش تصویر VCA یا Video Content Analytics می باشد.تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟ با وجود قابلیت VAC در دوربین مدار بسته، دستگاه قادر است تصاویر را به طور خودکار تجزیه و تحلیل نماید. فناوری VCA، سیستم هوشمندی است که جایگزین اپراتور شده و در هر لحظه سوژه های مختلف را شناسایی می کند.

تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟

تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟

VAC به معنای تجزیه و تحلیل محتوای ویدئویی است. با وجود این قابلیت در دوربین مدار بسته، دستگاه قادر خواهد بود تصاویر را به طور خودکار تجزیه و تحلیل نماید.

عبارت بهتر باید گفت که فناوری VCA، سیستم هوشمندی است که جایگزین اپراتور می شود و می تواند در هر لحظه سوژه های مختلف را شناسایی و دنبال نماید.

تکنولوژی VCA کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آنها و توضیح هر یک می پردازیم:

  • قابلیت تشخیص حرکت Motion Detection:

این قابلیت که در بیشتر دوربین های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه قرار دارد، به صورت کاملا کاربردی و با بررسی تغییرات حاصل در تصویرهای متوالی، حرکت سوژه ها را تشخیص می دهد.

  • قابلیت شمارش افراد Poeple Counting:

حفظ امنیت فضاهای پرتردد مثل مراکز تجاری و اداری مختلف، لزوم وجود قابلیتی که بتواند کنترل بیشتری بر رفت و آمد افراد داشته باشد، احساس می شود.

تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟

بسیاری از شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته، در محصولات خود در کنار قابلیت motion detection ، ویژگی شمارش افراد را نیز قرار می دهند.

این موضوع در کنترل یک فضای بزرگ و زیر نظر گرفتن تردد مشتریان و کارکنان بسیار مفید و راهبردی خواهد بود.

با نصب دوربین مدار بسته با این قابلیت، می توان آمار دقیقی از تعداد اشخاصی که روزانه به یک ساختمان، پارک یا .... وارد یا از آنجا خارج می شوند، به دست آورد.

  • قابلیت تعقیب هوشمند Smart Tracking:

این قابلیت در حفظ امنیت فضای کار یا منزل، اهمیت زیادی دارد. بیشتر شرکت های سازنده در صدد ایجاد و ارتقا نرم افزارهایی هستند که امکان smart tracking را به کاربر بدهد.

با استفاده از ویژگی تعقیب هوشمند می توان این امکان را فراهم کرد که دوربین حرکت مشکوک افراد را دنبال کند؛ همچنین برای تعقیب اشیا و سوژه های مختلف نیز مفید و کاربردی خواهد بود.

تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟

  • تشخیص عبور از خط Line Crossing:

این قابلیت، کاربرد زیادی در مکان های امنیتی و محافظت از تجهیزات حساس خواهد داشت.

با استفاده از ویژگی line crossing کاربر می تواند خطوط فرضی را در نرم افزار مشخص کرده و برای تردد افراد در محل های خاص ممنوعیت ایجاد کند.

  • تشخیص چهره افراد Facce Detection:

این قابلیت به سیستم نظارتی امکان می دهد که با استفاده از پارامترهایی که در نرم افزار مشخص شده اند، اجزای صورت افراد را تشخیص دهد و به این ترتیب سوژه معرفی شده را شناسایی نماید.

تکنولوژی پردازش تصویر یا VCA در دوربین مداربسته چیست؟

منبع: tticctv