سال 2020 بود که گوگل اعلام کرد که در حال تحقیق و بررسی راه هایی است که از طریق آنها بتواند کوکی های third-party را که برای رصد کردن اطلاعات کاربران در هنگام جستجو در فضای اینترنت مورد استفاده قرار می گرفتند، جایگزین کند. این کوکی ها به گوگل در راستای نمایش تبلیغات هدفمند در مرورگر کروم کمک زیادی می کنند. پس از سال ها گوگل با مشکلاتی در حوزه حریم شخصی، به خصوص در هنگام جستجوی تبلیغات (ads)، مواجه شده و به همین دلیل اکنون در راستای حل این موضوعات برآمده است.

متأسفانه اخیراً گوگل هم از جانب شرکت های تبلیغاتی و هم از جانب مراجع حقوقی در زمینه تکنولوژی جدید خود با شکایت هایی مواجه شده است. با رخ دادن این مسائل، به نظر می رسد گوگل به طور جدی قصد دارد که تکنولوژی FLoC جدید خود را به پیش ببرد و تست آن بر روی مرورگر کروم را از امروز (30 مارچ 2021 – 11 فروردین 1400) آغاز کرده است.

گوگل تست جایگزین کردن کوکی های third-party بر روی کروم را آغاز کرده است

به طور خلاصه تکنولوژی FLoC یا Federated Learning of Cohorts به هدف جایگزین کردن کوکی هایی ایجاد شده است که اطلاعات کاربران در هنگام جستجو در فضای اینترنت را جمع آوری کرده و کاربران را به اصطلاح دسته بندی می کنند. به این ترتیب کاربران به عنوان یک فرد مستقل شناخته نمی شوند و اطلاعات شخصی آنها محفوظ باقی می ماند.

گوگل تست جایگزین کردن کوکی های third-party بر روی کروم را آغاز کرده است

البته شما می توانید همچنان اطلاعات خود در هنگام جستجو در فضای اینترنت را از طریق قرار دادن کروم در حالت Incognito مخفی نگه دارید. این قابلیت به دلیل برخی مشکلات حقوقی که برای گوگل ایجاد شده، فعال باقی مانده است. با معرفی تکنولوژی FLoC، تبلیغات برای کاربران به صورت گروهی نمایش داده می شوند و دیگر هر کاربر به عنوان یک فرد مستقل مورد بررسی قرار نمی گیرد. البته گروه بندی کاربران متناسب با تاریخچه جستجوی آنها در اینترنت ممکن است تغییر کند.

این روش مزایای قابل توجهی دارد. از جمله اینکه بررسی اطلاعات کاربر به صورت local (محلی) بر روی سیستم خود او انجام می شود. با بهره بردن از تکنولوژی FLoC، مرورگر شما تشخیص می دهد که کدام دسته بندی یا cohort به تاریخچه جستجوی شما نزدیک تر است و شما را در کنار هزاران کاربر دیگر در آن دسته بندی قرار می دهد. به این ترتیب تنها چیزی که در هنگام جستجوی شما در اینترنت مورد بررسی قرار می گیرد، شماره دسته ای است که در آن قرار دارید. این تکنولوژی با کوکی های third-party که به شرکت ها اجازه می داد تا اطلاعات شخصی شما را در هنگام جستجو در سایت های مختلف بررسی کنند، تفاوت زیادی دارد و یک حریم شخصی محکم را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

گوگل تست این تکنولوژی جدید را اکنون در کشورهای استرالیا، برزیل، کانادا، هند، اندونزی، ژاپن، مکزیک، نیوزلند، فیلیپین و آمریکا آغاز کرده است. البته افرادی که از تبلیغات third-party بر روی کروم بلاک شده اند، شامل این دسته ها نخواهند بود. تکنولوژی FLoC به گوگل این امکان را می دهد تا کنترل بیشتری بر روی تبلیغات داشته باشد و بستری ایمن تر را برای کاربران در هنگام جستجو در فضای اینترنت ایجاد کند.

منبع: androidcentral