انویدیا بالاخره به صورت رسمی از پردازنده گرافیکی پرچمدار NVIDIA RTX 4090، رونمایی کرده و خیلی زود شرکت های فعال در این صنعت اقدام به استفاده از آن در کارت گرافیک های خود کرده اند! به عنوان مثال شرکت گیگابایت کارت گرافیک Aorus RTX 4090 Master را بر مبنای این پردازنده گرافیکی طراحی کرده که یک نکته جالب در رابطه با آن وجود دارد! این کارت گرافیک احتمالاً بزرگترین مدلی است که تا به حال دیده ایم!

کارت گرافیک گیگابایت Aorus RTX 4090 Master احتمالاً بزرگترین کارت گرافیکی است که تا به حال دیده ایم!

هنوز تمام مشخصات فنی GeForce RTX 4090 در دسترس قرار نگرفته، اما با توجه به اطلاعاتی که گیگابایت منتشر کرده، کارت گرافیک Aorus RTX 4090 Master ابعاد فوق العاده بزرگی دارد! این کارت گرافیک یک هیولا است و به «چهار» اسلات برای نصب بر روی مادربرد نیاز دارد! بر روی این کارت گرافیک شاهد نصب سه فن 11 سانتی متری هستیم. لازم به ذکر است که طول و عرض کارت گرافیک RTX 4090 جدید گیگابایت به ترتیب 35.8 سانتی متر و 16.2 سانتی متر اعلام شده که واقعاً بزرگ است! در واقع شما می توانید چند کارت گرافیک RTX کوچکتر را درون بدنه این مدل قرار دهید و تازه باز هم فضا اضافه بیاورید! وب سایت ویدئوکاردز محاسبه جالبی در این زمینه انجام داده و اعلام کرده است که امکان قرار دادن 10 کارت گرافیک Radeon RX 6400 در بدنه کارت گرافیک گیگابایت Aorus RTX 4090 Master وجود دارد!

این کارت گرافیک غول پیکر فضای کافی برای میزبانی از پردازنده گرافیکی GeForce RTX 4090 انویدیا را دارد. RTX 4090 جدیدترین کارت گرافیک انویدیا است که بر مبنای معماری Ada Lovelace طراحی شده و از بسیاری جهات مانند ری تریسینگ (رهگیری پرتو) و رندرینگ ارتقا پیدا کرده است. همچنین این کارت گرافیک از فناوری DLSS 3 پشتیبانی می کند و بالاترین کیفیت تصویر گیمینگ را به ارمغان می آورد. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که حافظه اختصاصی کارت گرافیک انویدیا RTX 4090 برابر با 24 گیگابایت (از نوع GDDR6X) خواهد بود.

کارت گرافیک گیگابایت Aorus RTX 4090 Master احتمالاً بزرگترین کارت گرافیکی است که تا به حال دیده ایم!

انویدیا تضمین کرده است که کلاک اسپید RTX 4090 به 2.5 گیگاهرتز می رسد؛ در حالیکه توان مصرفی این قطعه در این حالت برابر با 450 وات خواهد بود. در واقع این کارت گرافیک توانایی دستیابی به پرفورمنس بالاتر نسبت به نسل قبلی (RTX 3090) با همان توان مصرفی را دارد! پس بدون نیاز به ارتقای منبع تغذیه سیستم، می توانید از یک کارت گرافیک رده بالاتر بهره مند شوید!

البته کارت گرافیک انویدیا RTX 4090 تا تاریخ 12 اکتبر 2022 (20 مهر 1401) به بازار نمی آید و تا آن زمان نمی توان در رابطه با عملکرد آن در دنیای واقعی اظهار نظری کرد. با این حال با توجه به دو برابر شدن تعداد هسته های CUDA آن نسبت به نسل قبلی، می توان عملکردی عالی و کاملاً بهبود یافته را از آن انتظار داشت.

کارت گرافیک گیگابایت Aorus RTX 4090 Master احتمالاً بزرگترین کارت گرافیکی است که تا به حال دیده ایم!

البته توجه داشته باشید که کارت گرافیک عظیم الجثه گیگابایت Aorus RTX 4090 Master قطعاً مصرف برق بالایی خواهد داشت و استفاده از آن مستلزم نصب یک منبع تغذیه قوی بر روی سیستم است! به هر حال این کارت گرافیک بر روی مادربردهای معمولی قابل نصب نیست و بیشتر برای راه اندازی یک سیستم گیمینگ عجیب و غریب یا یک کامپیوتر ورکستیشن رده بالا کاربرد خواهد داشت.

منبع: digitaltrends