تمامی صنایع و شرکت های با تکنولوژی های پیشرفته همواره به دنبال یک هدف هستند، بدست آوردن فناوری هایی که تمام زندگی را تغییر دهد. مشخصا این هدف صنایع، امروزه چیزی جز فناوری 5G نیست. از زمانی که Verizon گفته بود اولین شرکت مخابرتی میدان 5G را آزمایش کرده است سه سال می گذرد، این فناوری که به عنوان یک تکنولوژی انرژی زا شناخته می شود، در حال ساخت است.

اینترنت نسل پنجم یا 5G چیست؟

این تکنولوژی به عنوان یک تکنولوژی بنیادی در نظر گرفته می شود که زمینه های مختلف را مانند خودروهای بدون سرنشین، واقعیت مجازی و تله پزشکی (مانند جراحی از راه دور) را به سرعت تقویت خواهد کرد. اما واقعا 5G چیست؟ چرا کاربران خیلی هیجان زده اند؟ چرا نسل بعدی فناوری بی سیم بیش از یک افزایش در سرعت است و چرا ما باید برای آن هیجان زده باشیم؟

معرفی اینترنت نسل پنجم یا 5G

در معرفی اینترنت نسل پنجم یا 5G می توان گفت نسل بعدی فناوری تلفن همراه است که وعده افزایش سرعت، پوشش و پاسخگویی شبکه های بی سیم را وعده می دهد. این سرعت چقدر است؟ به 10 تا 100 برابر سریعتر از اتصال معمولی تلفن همراه و یا حتی سریعتر از اتصال با کابل فیبر نوری که به خانه شما می رسد، فکر کنید.

معرفی اینترنت نسل پنجم یا 5G

آیا فناوری 5G فقط برای افزایش سرعت است؟

یکی از مزایای کلیدی آن تاخیر زمانی کم است. شما این کلمه را زیاد می شنوید. تاخیر زمان پاسخگویی شامل مدت زمان بین هنگامی است که شما با کلیک بر روی یک لینک به شبکه درخواست خود را ارسال یا شروع به پخش ویدئو در گوشی خود می کنید و  شبکه پاسخ وب سایت خود را به شما می دهد و یا شروع به پخش ویدئو می کند.

این مدت زمان تاخیری می تواند حدود 20 میلی ثانیه با شبکه های فعلی باشد. به نظر می رسد این زمان خیلی زیاد نیست، اما با 5G، تاخیر به 1 میلی ثانیه کاهش می یابد و یا در حدود زمانی که برای زدن یک فلاش در یک دوربین عادی طول می کشد کاهش می یابد.

آیا فناوری 5G فقط برای افزایش سرعت است؟

این واکنش برای مواردی نظیر انجام بازی های ویدیویی سنگین با استفاده از واقعیت مجازی و یا برای یک جراح در نیویورک که در حال کنترل یک جفت بازوی روباتیک که مشغول انجام یک عمل در سانفرانسیسکو هستند، حیاتی است، اما تاخیر هنوز تحت تاثیر محدوده برد نهایی اتصال قرار خواهد گرفت.

آیا 5G مزیت های دیگری هم دارد؟

شبکه 5G نه تنها  برای شبکه تلفن همراه سنتی بلکه برای اتصال تعداد بسیار بیشتری از دستگاه ها طراحی شده است. در مورد اینترنت اشیاء چیزی شنیده اید؟ 5G می تواند دستگاه های چندگانه را در اطراف شما از کنترل حیوانات خانگی گرفته تا یک یخچال با اتصال به اینترنت قدرتمندتر کند. شبکه 5G نیز به گونه ای ساخته شده است که از تجهیزات مورد استفاده در کسب و کار، مانند تجهیزات کشاورزی یا دستگاه های خودپرداز استفاده کند.

آیا 5G مزیت های دیگری هم دارد؟

تاریخ عرضه اینترنت نسل پنجم چه زمانی است؟

Verizo اولین سرویس "5G" را در جهان در ماه اکتبر راه اندازی کرد اما این سرویس کمی فنی است.

تاریخ عرضه اینترنت نسل پنجم چه زمانی است؟

این سرویس برای تلفن همراه نیست، بلکه جایگزینی باند پهن ثابت است. یک نصاب برای سیگنال های 5G باید تجهیزات خاصی را استفاده کند. سپس می تواند این سیگنال ها را به یک اتصال Wi-Fi در خانه تبدیل  کند تا دستگاه های دیگر شما بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

منبع: techradar