معرفی حافظه رم 128 گیگابایتی DDR5-4800 توسط تولیدکننده چینی

پایگاه خبری IThome گزارش داده است که تولیدکننده چینی Asgard، که زیر نظر شرکت Shenzhen Jiahe Jinwei Electronic Technology به فعالیت می پردازد، از اولین ماژول حافظه DDR5 خود رونمایی کرده است. ماژول حافظه Asgard که شماره قطعه برابر VMA5AUK-MMH224W3 دارد، با ظرفیت 64 گیگابایت روانه بازار می شود. با این حال، این تولیدکننده اطمینان داده است که این حافظه رم کامپیوتر در ظرفیت های 32 و 128 گیگابایتی نیز در دسترس خواهد بود. اگر جزو آن دسته از کاربران هستید که به سیستم های پخش کننده گرمای جالب و نورپردازی RGB عادت کرده اید، ماژول DDR5 شرکت Asgard ممکن است چندان نظرتان را جلب نکند. با این تفاسیر، وقتی که از قطعاتی این چنینی مثل حافظه رم صحبت می کنیم، ظاهر اهمیت زیادی ندارد و کارکرد و عملکرد قطعه است که باید به آنها توجه داشته باشید.

مشخصه های ماژول حافظه DDR5 ساخته Asgard

فارغ از تراکم، ماژول حافظه DDR5 با فرکانس 4800 مگاهرتزی فعالیت می کند که برای حافظه هایی از این دست، کمتر از فرکانس استاندارد است. انتظار می رود که این حافظه به فرکانس 8400 مگاهرتزی نیز دست یابد. مشخصات جدید رم جدید باعث می شود تا حافظه Asgard فقط ولتاژ 1.1 ولت DRAM را مصرف کند که ولتاژ مرجع حافظه های DDR5 به شمار می آید. در این ماژول، استاندارد B شرکت JEDEC بکار گرفته می شود؛ به این معنا که زمان بندی ماژول DDR5 این شرکت چینی باید روی 40-40-40 باشد.

هنوز خبری از تولید انبوه ماژول DDR5 نیست.

طبق اطلاعات بدست آمده، Asgard هنوز تولید انبوه حافظه رم 128 گیگابایتی خود را آغاز نکرده است که البته امری منطقی به حساب می آید؛ به این خاطر که هنوز پردازنده ای ساخته نشده است که بتواند با این استاندارد DDR5 سازگاری داشته باشد. این شرکت منتظر عرضه رسمی پردازنده های نسل دوم سری Ander Lake اینتل و مادربردهای کامپیوتر سری 600 است تا تولید انبوه حافظه های رم جدیدش را آغاز کند. فردی به نمایندگی از شرکت Asgard، در گفت و گویی با خبرگزاری IThome، نام برخی از پردازنده های اینتل و AMD را ذکر کرد که در آینده می توانند از استاندارد DDR5 پشتیبانی کنند. در بین پردازنده های تیم آبی، این نماینده از سری Ander Lake، Sapphire Rapids و Tiger Lake U نام برد. همچنین در بین پردازنده های تیم قرمز، APU  های سری Van Gogh و Rembrandt از این مزیت بهره مند خواهند بود.

منبع: tomshardware