در اوایل ماه آوریل 2021 بود که گوگل مرورگر کروم 90 را عرضه کرد. این نسخه نسبت به نسخه های پیشین از متدهای امنیتی پیشرفته تری بهره می برد و از انکودر AV1 پشتیبانی می کرد. همچنین این نسخه از لحاظ سرعت عملکرد ارتقا پیدا کرده بود. مطابق با اخبار منتشر شده، گوگل قصد دارد تا به زودی نسخه جدید مرورگر کروم را در نسخه کروم 91 عرضه کرده و ویژگی های جدید و کاربردی را به آن اضافه کند. این آپدیت یک «آپدیت بزرگ» از جانب گوگل نامیده شده و به زودی نسخه نهایی آن ارائه خواهد شد.

اطلاعات جدید در رابطه با آپدیت جدید مرورگر کروم (نسخه 91) منتشر شد

با ارائه مرورگر کروم 91، سرانجام اپلیکیشن های دسکتاپ به متن کلیپ بورد به صورت read-only دسترسی خواهند داشت و می توانند از امکانات جدید آن بهره مند شوند. این ویژگی این امکان را ایجاد می کند تا کاربران از شورت کات های کلیپ بورد کیبورد مانند Ctrl + C و Ctrl + V برای اضافه کردن فایل (اتچ کردن) به ایمیل استفاده کنند. لازم به ذکر است که نسخه بتای کروم 91 هم اکنون عرضه شده و کاربران می توانند از آن استفاده کنند. اگر این نسخه از مرورگر کروم بر روی سیستم تان نصب است، همین الان می توانید از قابلیت ذکر شده بهره ببرید. برای این منظور عبارت chrome://flags را در آدرس بار مرورگر تایپ کرده و سپس بخش "Clipboard filenames" را فعال کنید.

تغییر نحوه نمایش عناصر فرم در نسخه اندروید

از دیگر تغییرات ایجاد شده در نسخه جدید کروم باید به آپدیت عناصر فرم (مانند تکست باکس، دکمه ها، منوی دراپ داون و...) در نسخه اندروید آن اشاره کرد. این ویژگی بر روی گوشی ها و تبلت های اندرویدی اعمال می شود و تجربه بهتری از مرور صفحات وب را به کاربر هدیه می کند. به طوری که لمس این عناصر و دسترسی به آنها با سهولت بیشتری امکان پذیر خواهد بود. همچنین عناصر فرم در حالت dark mode با وضوح بیشتری نسبت به قبل قابل مشاهده خواهند بود.

امکانات بیشتر برای توسعه دهندگان وب

گوگل در آپدیت جدید کروم برای راحتی هر چه بیشتر توسعه دهندگان و برنامه نویسان وب نیز ویژگی های جدیدی به Origin Trials اضافه کرده است. گوگل عنوان کرده است که Origin Trials به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بتوانند از فیدبک های دریافتی توسط کاربران برای بهبود کارایی اپلیکیشن های خود بیشترین استفاده را ببرند. همچنین در این آپدیت یک اینترفیس جدید GravitySensor اضافه شده است که برای تعیین نام برای دسترسی به فایل های سیستمی API های اصلی کاربرد بالایی دارد. 

گوگل در ماه های اخیر آپدیت های متعددی را برای اپلیکیشن های مختلف خود عرضه کرده و امکانات زیادی را به آنها اضافه کرده است. اکنون گوگل اعلام کرده که نسخه نهایی مرورگر کروم 91 در تاریخ 25 می 2021 (4 خرداد 1400) عرضه خواهد شد. همان طور که اشاره شد، نسخه بتای این مرورگر هم اکنون بر روی اندروید، Chrome OS، لینوکس، macOS و ویندوز قابل استفاده است و کاربران می توانند از ویژگی های جدید اضافه شده به آن استفاده کنند.

منبع: androidcentral