نیاز به بزرگنمایی تصاویر و در معرض دید عموم قرار دادن یک موضوع یا تصویر باعث شد سیستم‌های به نام ویدئو پروژکتور ابداع شوند. امروزه مارک‌های متنوعی با کارکردهای گوناگون به بازار عرضه شده‌اند که نباید بی توجه به فاکتورهای مؤثر در انتخاب بهترین مارک ویدئوپروژکتور، دست به انتخاب و خرید زد.

انتخاب بهترین مارک ویدئو پروژکتور

انتخاب بهترین مارک ویدئو پروژکتور

در انتخاب بهترین ویدئو پروژکتور فاکتورهای زیادی را لازم است در نظر بگیرید. در گذشته چیزی که تفاوت انواع ویدئو پروژکتور را نشان می‌داد اندازه آن بود اما امروزه بیشتر آن‌ها را بر اساس نوع کارکرد و موارد استفاده طبقه بندی می‌کنند. به عنوان مثال دیتا ویدئو پروژکتورها به طور کلی می‌توانند برای سه منظور متفاوت ارائه‌ های آموزشی و کاری، سینمایی خانگی و بازی مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین بسته به نوع استفاده لازم است فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید. اول اینکه چه نوع تصاویری را می‌خواهید نشان دهید، دوم اینکه به چه میزان رزلوشنی نیاز دارید. سوم امکاناتی مانند پورت‌های اتصال، میزان روشنایی و عمق رنگ است.

در بازار فعلی ایران شرکت‌ هایی از قبیل سونی، ان ای سی، ایسر، بنکیو، میتسوبیشی، اپسون و توشیبا در صدر عرضه کنندگان ویدیو پروژکتورهای می‌باشند. نکته‌ی اساسی در انتخاب بهترین مارک ویدئو پروژکتور از بین مارک‌ های عنوان شده در بالا این است که هر کدام از این مارک‌ها دیتا پروژکتورهایی با امکانات عالی می‌توانند داشته باشند. به این معنی که میزان کارایی و سطح فناوری دستگاه می‌تواند مارک مورد نظر شما را تعیین نماید نه صرفاً یک مارک بدون در نظر گرفتن مشخصه‌های آن.

در بین مارک‌هایی که در بازار معرفی شده‌اند معمولاً چند مدل یا برند محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. به عنوان نمونه دیتا ویدئو پروژکتور اپسون EPSON EB-X27 یکی از این مدل‌هاست که برای محیط‌ های آموزشی و سالن‌ های کنفرانس می‌تواند انتخاب خوبی باشد. وضوح تصویری که این مدل دارد عددی معادل 1280x800 (WXGA) بوده و همچنین برخورداری از خروجی‌هایی همچون HDMI،USB به مزیت‌های این مدل افزوده است. این مدل برای استفاده در کلاس‌های درس و اتاق‌های کوچک بسیار مناسبت است. مدل دیگری در که برای سالن‌های کنفرانس متوسط و اتاق‌های بزرگ مناسب می‌باشد، دیتا ویدئو پروژکتو سونی Sony VPL-DX147 است. شدت روشنایی تصاویر توسط این ویدئو پروژکتور، 3200 انسی لومنزاست و با رزولوشن 768*1024 WXGA تصاویر را روی پرده نمایش پروژکتور نشان می‌دهد. تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت این مدل 3LCD است و قابلیت اتصال با فلش مموری را نیز دارد.