تولید 6.7 میلیارد تراشه ARM در سه ماه

ARM که امروزه جزو محبوب ترین معماری ریزپردازنده ها در سراسر جهان است، سالانه تراشه مورد نیاز ده ها میلیارد دستگاه را تامین می کند. این شرکت می گوید که فقط در سه ماهه چهارم سال میلادی 2020، اکوسیستم ARM رکورد فروش 6.7 میلیارد تراشه مبتنی بر معماری خود را ثبت کرده است؛ این رکورد شگفت انگیز به این معناست که در این بازه زمانی در هر ثانیه 842 تراشه ARM ساخته شده اند. آمار فروش این شرکت از مجموع فروش سایر معماری های شناخته شده در جهان، یعنی x86، ARC، Power و MIPS، بالاتر است. هزاران پردازنده، کنترلر، میکروکنترلر و واحد های پردازش گرافیکی بیش از 1600 شرکت در سراسر جهان از تراشه های Cortex-A، Cortex-R، Cortex-M و Mali IP معماری  ARM قدرت می گیرند. از آنجایی که دنیا به سرعت به سمت دیجیتالی شدن در حرکت است، تقاضای تولیدکنندگان برای تراشه ها به صورت مداوم بیشتر می شود و با توجه به کاربردهای متنوعی که این قطعات در تکنولوژی دارند، ARM سود زیادی از این شرایط می برد.

تولید 6.7 میلیارد تراشه ARM در سه ماه

ARM می گوید که در سه ماه پایانی سال 2020 در هر ثانیه بیش از 842 تراشه مبتنی بر معماری این شرکت فروخته شده اند. نکته قابل توجه این است که اگرچه هسته های پردازشی همه کاره سری Cortex-A بیشترین توجه را به سمت خوب جلب می کنند، زیرا آنها تقریبا در همه گوشی های موبایل هوشمند استفاده می شوند، تراشه های ARM که بیشترین استفاده را دارند هسته های Cortex-M در میکروکنترلرها هستند که تقریبا در همه جا بکار گرفته می شوند؛ از دماسنج ها گرفته تا سفینه های فضایی. تنها در سه ماهه آخر، 4.4 میلیارد میکروکنترلر مبتنی بر تراشه کم مصرف Cortex-M به فروش رسیده اند.

رنه هاس، رئیس گروه تولید محصولات IP این شرکت می گوید: «رکورد 6.7 میلیارد تراشه ARM در سه ماه پایانی سال 2020 نشان می دهد که شرکای ما یک نوآوری باورنکردنی خلق کرده اند؛ از فناوری موجود در اولین ابرکامپیوتر دنیا گرفته تا کوچک ترین دستگاه های کم مصرف. ما تاکنون بیش از 175 مجوز استفاده از ARM  را امضا کرده ایم و به همین خاطر انتظار داریم در آینده این رکورد را ارتقاء ببخشیم و شاهد افزایش پذیرش ARM IP باشیم.»

بهره مندی اکثر کامپیوترهای شخصی از تراشه های x86

بهره مندی اکثر کامپیوترهای شخصی از تراشه های x86

بیشتر کامپیوترهای شخصی در سرتاسر جهان به تراشه های x86 این شرکت اتکا دارند؛ با این حال، این تراشه حتی در رتبه دوم تراشه های محبوب نیز قرار نمی گیرد. حداقل دو قهرمان شناخته نشده در این میان به چشم می خورند. طبق گفته موسسه پژوهشی گارتنر، در سال 2020، 275 میلیون کامپیوتر شخصی در جهان به فروش رفته اند. فروش مدل های مبتنی بر x86 در سال 2019 بالغ بر 11.75 میلیون دستگاه بوده است. اکثر قریب به اتفاق کامپیوترهای شخصی از یک پردازنده x86 استفاده می کنند؛ در حالیکه اکثر سرورها دارای دو پردازنده هستند. به همین خاطر به راحتی می توان گفت که سالانه بیش از 300 میلیون پردازنده در این سرورها بکار گرفته می شوند. زمانی که دستگاه هایی مانند کنسول های بازی، تجهیزات ارتباطی، دستگاه های ذخیره سازی، کامپیوترهای تک برد، ابزارهای صنعتی و ابرکامپیوترها را هم در نظر بگیریم، باز هم میزان فروش پردازنده های x86 به بیش از 360 میلیون در سال نمی رسند. در همین حال، اکثر پردازنده های x86 بسیار قدرتمند هستند و برای اهداف مختلفی ساخته می شوند.

معماری بااهمیت اما شناخته نشده ARC

از طرفی دیگر، سالانه حدود 1.5 میلیارد محصول مبتنی بر معماری پردازشی Synopsys ARC عرضه می گردند؛ اما میزان توجه به ARC در مقابل x86 و ARM کمتر است. سال میلادی گذشته، Synopsys جدیدترین معماری پردازشی خود، تحت عنوان DesignWare ARC HS5x و HS6x را معرفی کرد که برای استفاده در پردازنده های قدرتمند توکار مانند کنترلر SSD، سیستم های اطلاعات سرگرمی خودرو، بیس باند بی سیم، کنترلر بی سیم و شبکه سازی خانگی اختصاصی شده بودند.

استفاده از معماری MIPS در پردازنده ها و میکروکنترلرها

معماری MIPS یکی از دیگر معماری های مهم اما کمتر شناخته شده در صنعت پردازنده و میکروکنترلر است. وقتی که Imagination Technologies در سال 2012 شرکت MIPS را خرید، اعلام کرد که از سال 2000 بیش از 3.6 میلیارد تراشه مبتنی بر این معماری ساخته شده اند. MIPS در کنسول های بازی یا ابرکامپیوترها استفاده ای ندارد و پخش کننده های رسانه دیجیتال شخصی نیز از بین رفته اند؛ اما میکروکنترلرهای مختلف، تجهیزات ارتباطی و تعداد زیادی از دستگاه های کم مصرف همچنان بر معماری MIPS متکی هستند. سالانه صدها میلیون محصول از این دست به فروش می رسند؛ بنابراین به راحتی می توان گفت که این معماری هنوز هم کاربردهای گسترده ای دارد. با این وجود، به این دلیل که MIPS به سختی در حال پیشرفت است، نام آن کمتر به گوش می رسد. برخلاف ARM، سایر توسعه دهندگان پردازنده های اینتل، MIPS، Technologies، Synopsys و Via Technologies تعداد محصولات فروخته شده خود را در هر سال به رسانه ها اعلام نمی کنند.

منبع: tomshardware