گوگل برای اولین بار در رابطه با اندروید 12 در مراسم Google I/O اطلاعات کلی را ارائه داده بود و بر مبنای همین اطلاعات می شد حدس زد که این سیستم عامل کارایی بالایی خواهد داشت. اندروید 12 هم در زمینه طراحی و هم در زمینه ویژگی های جدید ارتقا یافته است. هم اکنون اولین نسخه بتای این سیستم عامل برای کاربران بخشی از گوشی ها عرضه شده و کاربران می توانند پس از دانلود و نصب، اپلیکیشن های مختلف را بر روی آن تست کنند.

نسخه بتای اندروید 12 هم اکنون برای دانلود و نصب برخی از کاربران عرضه شده است

از آنجا که این نسخه اولیه است و ممکن است باگ های زیادی داشته باشد، نصب آن بر روی گوشی موبایل جرأت زیادی می خواهد! با این وجود تعداد زیادی از کاربران به این موضوع مشتاقند و دوست دارند تا هر چه سریع تر از ویژگی های جدید اندروید 12 بر روی گوشی خود بهره مند شوند. در اندروید 12 کاربران کنترل بیشتری بر روی حریم شخصی خود خواهند داشت. همچنین این سیستم عامل به رابط کاربری تطبیق پذیری مجهز شده که مطابق با والپیپر به کار رفته توسط کاربر، تغییر رنگ می دهد. علاوه بر این دستگاه های اندرویدی با نصب اندروید 12، تعامل بسیار بهتری با سایر دستگاه ها مانند کروم بوک و اندروید TV خواهند داشت.

اگر شما هم جزء آن دسته از کاربرانی هستید که قصد دارید تا با نصب نسخه بتای اندروید 12 بر روی گوشی خود به گوگل در تست این سیستم عامل و پیدا کردن معایب آن کمک کنید، این متن تمام چیزی را که به آن نیاز دارید در اختیار شما می گذارد.

کدام گوشی ها با نسخه بتای اندروید 12 سازگارند؟

گوگل اولین نسخه بتای اندروید 12 را برای گوشی های هوشمند تولید خود (پیکسل) و برخی مدل های گوشی های برندهای OnePlus، ZTE، TCL، Oppo، RealMe، Sharp، Tecno، Vivi، Xiaomi و Asus عرضه کرده است. تیم توسعه گوگل یک وب سایت طراحی کرده و در آن لینک نسخه بتای اندروید 12 برای دستگاه های سازگار را به تفکیک برند قرار داده است.

در گذشته فرآیند نصب اندروید برای هر برند گوشی متفاوت بود. بسیاری از این برندها برای نصب آپدیت شما را مجبور می کردند تا گوشی خود را به صورت کابلی به کامپیوتر خود متصل کنید و حتی در بعضی موارد مجبور به ریست فکتوری گوشی خود در حین آپدیت می شدید. اما برای اندروید 12 نیازی به این مراحل نیست و شما می توانید نسخه بتای سازگار با گوشی اندرویدی خود را از طریق سایت معرفی شده در بالا دریافت کنید.

لازم به ذکر است که نسخه بتای اندروید 12 در حال حاضر برای مدل های زیر از گوشی های پیکسل عرضه شده است:

Pixel 5, Pixel 4a, Pixel 4a (5G), Pixel 4, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 3, Pixel 3 XL

چگونه استفاده از اندروید 12 بر روی گوشی را آغاز کنیم؟

در این بخش نحوه استفاده از اندروید 12 بر روی یک گوشی پیکسل را با هم بررسی می کنیم. اگر شما از یک گوشی دیگر استفاده می کنید، ممکن است این روش برایتان قابل استفاده نباشد. ابتدا به وب سایت Android Beta Program به اینجا بروید:

با نام کاربری و رمز عبور اکانت گوگل خود (همان اکانتی که از آن بر روی گوشی خود استفاده کرده اید)، در این سایت sign-in کنید. پس از وارد شدن به سایت، گوگل به شما در رابطه با چالش های احتمالی در رابطه با نصب نسخه بتای سیستم عامل هشدارهایی می دهد. پیشنهاد می کنیم تا این هشدارها را مطالعه کرده و در صورت موافق بودن با نصب نسخه بتا سیستم عامل، مراحل را ادامه دهید. در قسمت پایین صفحه لیستی از گوشی هایی که به اکانت گوگل شما متصل بوده و واجد شرایط برای نصب نسخه بتای اندروید 12 هستند، نمایش داده می شود. برای آن گوشی که قصد نصب نسخه بتا بر روی آن را دارید، بر روی دکمه Opt-In کلیک کنید. پس از تأیید قوانین، بر روی Confirm and Enroll کلیک کنید.

در این مرحله ممکن است با ارورهایی مواجه شوید. در این شرایط بهترین یک یا دو ساعت صبر کرده و مجدداً مراحل بالا را انجام دهید. در صورتی که به اروری برخورد نکردید بر روی گوشی اندرویدی خود به مسیر زیر بروید:

Settings -> System -> Advanced -> System Update -> Check for update

گوشی شما احتمالاً چند دقیقه زمان نیاز دارد تا آپدیت را به شما نمایش دهد. پس از مشاهده آپدیت بر روی آن کلیک کنید تا مراحل نصب آغاز شود. پس از اتمام مراحل دانلود و نصب، گوشی شما ری استارت شده و با نسخه بتای اندروید 12 بوت خواهد شد.

منبع: cnet