از ویژگی های بسیار خوب پرینتر سه بعدی در پزشکی ساخت ایمپلنت‌ های ارزانی است که با آناتومی شخص بیمار متناسب است. پژوهشگران دانشگاه Louisiana Tech این تکنولوژی را توسعه داده‌اند که با کمک آن می‌توان به شکل هدفمند داروهای مبارزه با سرطان یا آنتی بیوتیک‌ ها به صورت ایمپلنت در آورد و مورد استفاده قرار داد.

چاپگر سه بعدی در صنعت داروسازی

این پژوهشگران به این محصول دانه‌های آنتی بیوتیک می گویند. این ایمپلنت‌ ها از جنس سیمان استخوانی می باشد و جراحان آن‌ ها را به کمک دستان خود در حین عمل شکل می‌ دهند. البته باید گفت این ایمپلنت ها مشکلاتی نیز دارند که یکی از مشکلات این است که ایمپلنت ها خود به خود در بدن متلاشی نمی شوند و برای خارج کردن آن‌ ها به جراحی دیگری نیاز می باشد.

استفاده از چاپگر سه بعدی در صنعت دارو سازی

این پروژهشگران توانستند با توسعه‌ ی میله‌ های مخصوص دارورسانی برای چاپگرهای سه بعدی با استفاده از یک پرینتر سه بعدی معمولی دانه‌ های آنتی بیوتیک جدید را تولید کنند. این میله‌ های جدید را می‌ توان به راحتی با استفاده از آنتی بیوتیک ها و داروهای شیمی درمانی پر کرد و برای اهداف درمانی از آن ها استفاده کرد.

استفاده از چاپگر سه بعدی در صنعت دارو سازی

در حال حاضر اضافه کردن افزودنی‌ های دیگر در پلاستیک‌ ها نیاز احتیاج به صنعتی وسیع و پیشرفته‌ دارد تا بتوان از پخش مناسب افزودنی در ماده مطمئن شد. اما به کمک روش جدیدی که دکتر دیوید میلز ابداع کرده است برای اولین بار در جهان می‌توان در ابعادی در حد یک میز از پخش مناسب و مطلوب افزودنی‌ها در پلاستیک به شیوه‌ی دلخواه محققان مطمئن شد.

استفاده از چاپگر سه بعدی در صنعت دارو سازی

علاوه بر این، به طور نسبی دانه‌ های چاپ شده تو خالی بوده که امکان بارگذاری بیشتر دارو در این فضا را به روشی کنترل شده در اختیار پزشکان قرار می‌ دهد. همچنین باید گفت که به علت هدفمند بودن رسانش دارو در این دانه‌ها، از آسیب‌ های وارده به اعضای بدن مانند کبد یا کلیه جلوگیری می‌شود.

استفاده از چاپگر سه بعدی در صنعت دارو سازی

به گفته‌ ی این تیم این تکنولوژی برای مبارزه با بیماری ها می‌تواند روشی جدید و بهینه ای را در اختیار بیمارستان ها و مراکز درمانی قرار دهد. در پایان باید گفت که یکی از بزرگترین ویژگی های این تکنولوژی  این است که می‌ توان آن را در هر کجای جهان با استفاده از چاپگرهای سه بعدی معمولی مورد استفاده قرار داد.