محققان پرده‌ ی سینمای سه‌ بعدی را توسعه داده‌ اند که باعث می شود کاربران بدون استفاده از عینک مخصوص به تماشای فیلم‌ های سه بعدی بنشینند. در این پرده‌ ی سینما از لنزها و آینه‌ های جدیدی استفاده شده که امکان تماشای فیلم‌ های سه‌ بعدی بدون نیاز به استفاده از عینک را فراهم می‌ آورد. همچنین تماشای فیلم از تمام صندلی‌ های موجود در سینما یکسان است و تفاوتی با هم ندارد. البته باید گفت که در حال حاضر مانیتورهایی وجود دارند که احتیاجی به استفاده از عینک ندارند.

چگونگی تماشای فیلم های سه بعدی بدون نیاز به عینک

چگونگی تماشای فیلم های سه بعدی بدون نیاز به عینک

براساس اطلاعات ارائه شده توسط دانشمندان این پرده ی سینمایی را نمونه‌ ای اولیه از پرده‌ های سینمایی در اندازه‌ ی بزرگ می باشند که برای تماشای ویدئوهای سه‌ بعدی نیازی به عینک ندارند. در تلویزیون‌ های سه‌ بعدی از یک فناوری استفاده می شود که می‌ تواند پیکسل‌ های متفاوتی را به هر یک از چشم‌ ها نمایش دهد که این ویژگی امکان نمایش عمق را فراهم می‌ آورد. نام این فناوری که بیننده برای استفاده کردن از آن باید در فاصله ی مشخصی از تلویزیون قرار داشته باشد Parallax Barrier است.

برای استفاده از این فناوری پرده‌ های سینمایی باید فکر دیگری کرد. همین موضوع موجب شده تا محققان به فکر ساخت انواع ویدئو پروژکتور روی بیاورند که می‌ توانند تعدادی بیشتر از تماشاگران را در فاصله‌ های متفاوت از نمایشگر پوشش دهند.

فناوری Cinema 3D موانع منظر Parallax Barriers زیادی را بر روی نمایشگر قرار می‌دهد که باعث می شود تا تمام نماشاگران بتوانند بدون توجه به مکانی که نشسته‌ اند به دیدن فیلم سه‌ بعدی بنشینند.

البته باید گفت که هنوز این فناوری در دسترس عموم نبوده و به بازار عرضه نشده است. اما پیشرفت این فناوری می‌تواند این امکان را در اختیار سالن‌ های سینما بگذارد تا بدون نیاز به عینک تجربه‌ ی تماشای فیلم‌ های سه‌ بعدی را در اختیار تماشاگران قرار دهند.