مایکروسافت امروز اعلام کرد که کاربران را از نصب ویندوز 11 روی اکثر رایانه های قدیمی خود منع نمی کند. همانطور که می دانید، این سازنده به الزامات سخت افزاری خود که برای ویندوز 11 قید کرده است تا حد زیادی پایبند است. با این وجود محدودیت نصب ویندوز 11 تنها زمانی اعمال می شود که سعی کنید از طریق آپدیت، ویندوز 10 را به ویندوز 11 ارتقا دهید. این بدان معناست که هرکسی دارای رایانه شخصی با CPU قدیمی تر است، می تواند فایل ISO ویندوز 11 را بارگیری کرده و سیستم عامل را به صورت دستی نصب کند. 

همانطور که در مقاله «نسخه بتای ویندوز 11 توسط مایکروسافت منتشر شد!» اشاره کردیم، مایکروسافت اعلام کرده بود که برای نصب ویندوز 11 به CPU های نسل هشتم اینتل و فراتر از آن نیاز است که این پردازنده تنها در سیستم های چند سال اخیر مورد استفاده قرار گرفته است. اکنون مایکروسافت به ما می گوید که یک راه حل جدید برای کاربران با پردازنده های قدیمی تر طراحی کرده است که مردم می توانند با مسئولیت خود آن را ارتقاء دهند؛ البته این شرکت سازگاری درایور و قابلیت اطمینان کلی سیستم را با راه حل پیشنهادی تضمین نمی کند و به طور رسمی آن را توصیه و تبلیغ نخواهد کرد. در واقع پس از انتشار این پست، مایکروسافت خواست به ما بگوید: سیستم هایی که به این طریق ارتقاء می یابند ممکن است حق دریافت به روزرسانی های ویندوز و حتی موارد امنیتی را نداشته باشند. البته ما از مایکروسافت انتظار شفاف سازی بیشتر این موضوع را داریم.

ویندوز 11 بر روی رایانه هایی با  CPU قدیمی تر اجرا می شود!

در هر صورت این یک تغییر و یا حتی یک تصمیم بزرگ است که به میلیون ها رایانه قدیمی این امکان را می دهد که از نظر فنی و نصب این ویندوز عقب نمانند. همانطور که در بالا اشاره شد کاربران باید یک فایل ISO را بارگیری کرده و نسبت به نصب دستی ویندوز 11 اقدام کنند، که احتمالاً اکثریت قریب به اتفاق این کار را انجام نخواهند داد. اما برای کسانی مشکلی با نصب دستی ویندوز 11 ندارند در صورت استفاده از یک پردازنده 64 بیتی 1 گیگاهرتزی با دو یا چند هسته، 4 گیگابایت رم و 64 گیگابایت حافظه ذخیره سازی می توانند این ویندوز را تجربه کنند.

ویندوز 11 بر روی رایانه هایی با  CPU قدیمی تر اجرا می شود!

در کنار راه حل نصب ویندوز 11، مایکروسافت همچنین حداقل سیستم مورد نیاز خود را برای اضافه کردن پردازنده های بیشتر اصلاح می کند. به این ترتیب پردازنده های سری Core X و Intel Xeon W در حال حاضر به طور رسمی برای ارتقاء ویندوز 11 و در کنار تراشه Core 7820HQ اینتل که در سرفیس استودیو 2 قرار دارد، پشتیبانی می شوند.

در ادامه باید به این نکته هم اشاره کنیم که مایکروسافت در حال برنامه ریزی برای به روز رسانی برنامه PC Health Check خود است تا CPU های جدید اینتل را شامل شود و شفافیت بسیار بیشتری در مورد اینکه چرا رایانه شما نمی تواند به طور رسمی ارتقا یابد ارائه دهد. برنامه جدید بررسی کننده رایانه شخصی به کاربران ویندوز اطلاع می دهد که آیا نیاز به فعال سازی Secure Boot یا TPM 2.0 برای ارتقاء دارند یا خیر؟ این بسیار بهتر از پیام مبهم پشتیبانی نشده ای است که در نسخه قبلی برای بسیاری از کاربران ظاهر شد.

منبع: theverge