چیپ های نسل دوازدهم اینتل در راه است و پیش بینی می شود که مشخصات کامل آنها ظرف یک ماهه آینده منتشر شود. اما نکته جالب در این زمینه این است که برخی مشخصات پردازنده نسل دوازدهمی Core i7-12700K اخیراً اعلام شده است. این نتایج به صورت آنلاین بر روی بنچمارک CPU-Z منتشر شده و در واقع نتایج آزمایش های انجام گرفته بر روی این پردازنده نسل دوازدهم است. صحت این اطلاعات در حال حاضر به شکل صد در صدی قابل تضمین نیست؛ اما اگر این اطلاعات درست باشند، به نظر می رسد که AMD باید فکری برای خود جهت جا نماندن از رقابت با نسل جدید پردازنده های اینتل بکند!

پردازنده های Core i7 نسل 12 اینتل در راه است! آیا جایگاه پردازنده های AMD Ryzen 9 به خطر افتاده است؟

مطابق با اطلاعات لو رفته بر روی بنچمارک CPU-Z، پردازنده نسل دوازدهم Core i7 اینتل موفق به اخذ امتیاز 800 در حالت عملکرد تک هسته ای و امتیاز 9423 در حالت عملکرد چند هسته ای شده است! با نگاهی کلی به این امتیازها باید گفت که پردازنده Core i7-12700K اینتل با قدرتمندترین پردازنده های موجود در بازار امروز همتراز خواهد بود! به طور دقیق تر باید گفت که این امتیازها هم ردیف امتیازهای پردازنده های قدرتمند AMD Ryzen 9 سری 5000 است. حتی در حالت عملکرد تک هسته ای، امتیازهای این پردازنده به پردازنده پرچم دار Intel Core i9-12900K از سری Alder Lake بسیار نزدیک است!

پردازنده های Core i9-12900K و Ryzen 9 5000 series در حالت عملکرد تک هسته ای موفق به کسب امتیاز 825 شده بودند. این بدین معنا است که پردازنده های Core i7 نسل دوازدهم اینتل قادر به رقابت با آنها خواهد بود؛ البته اگر به امتیازهای بنچمارک اعتقاد داشته باشید!

در حالت عملکرد چند هسته ای نیز پردازنده های Core i9 سری Alder Lake اینتل موفق به کسب امتیاز 9400 و پردازنده های رایزن 9 سری 5000 موفق به کسب امتیاز 9500 شده اند. در این زمینه هم پردازنده های نسل دوازدهم Core i7 اینتل توانایی رقابت با آنها را خواهد داشت! به خصوص این پردازنده با پردازنده های رده بالا و قدرتمند AMD فاصله چندان زیادی ندارد.

به هر حال در اینجا چند نکته هست که باید مورد توجه قرار بگیرند. نکته اول این است که آیا پردازنده Core i7 نسل دوازده در حالت توربو بوست در بنچمارک CPU-Z مورد آزمایش قرار گرفته یا در حالت عادی! همچنین این آزمایش ها بر روی ویندوز 10 انجام گرفته است. این در حالی است که به تازگی ویندوز 11 عرضه شده و شکی نیست که این سیستم عامل به زودی به طور گسترده بر روی کامپیوترها و لپ تاپ ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پس باید منتظر اعلام نتایج آزمایش های پردازنده Core i7 نسل 12 اینتل بر روی ویندوز 11 باشیم. نکته دیگر این است که AMD نیز بیکار ننشسته و پیش بینی می شود که سری 6000 پردازنده های رایزن را عرضه کند. البته در رابطه با مشخصات این پردازنده ها هنوز هیچ خبر رسمی و غیر رسمی اعلام نشده است.

به هر حال تا زمانی که AMD نسل جدید پردازنده های خود را عرضه کند (که پیش بینی می شود در اوایل سال 2022 باشد)، پردازنده نسل دوازده Core i7 اینتل قطعاً پردازنده های رایزن سری 5000 را به چالش خواهد کشید. باید منتظر ماند و دید که جنگ اینتل و ای ام دی در این زمینه به کجا خواهد کشید و پردازنده های کدام برند طرفداران بیشتری به دست خواهد آورد!

منبع: mysmartprice


ممکن است اطلاعات ذکر شده در این بخش با اطلاعات اصلی کالا در زمان عرضه متفاوت باشد. در صورت مشاهده مغایرت، این موضوع را به ما اطلاع دهید.