یک سخنگو می‌گوید که این شرکت‌های چینی می دانستند چه ‌می‌کنند!

شاید شما هم به یاد داشته باشید که چندی پیش فروشندگان گجت‌هایی با برندهای Aukey ، Mpow ، RavPower ، Vava ، TaoTronics و Choetech به طور اسرارآمیزی از ویترین فروشگاه آنلاین آمازون شروع به ناپدید شدن کردند و مشخص شد که آمازون عمداً آنها را کنار زده است. البته این اسامی تعداد کمی از این برندها بود و آمازون در حال حاضر بیش از 600 مارک چینی، در 3000 اکانت فروشنده‌های مختلف را برای همیشه ممنوع کرده است.

آمازون می گوید که پس از 5 ماه سخت گیری جهانی مجبور شد دست به همچین اقدامی بزند و دیگر نمی-توان از علت آن خجالتی بود. در واقع یک سخنگو به ما می گوید این 600 برند و مارک تجاری به دلیل نقض آگاهانه، تخلف‌های مکرر و سرپیچی از خط مشی‌های آمازون، و بددهانی و سوء استفاده در این سایت ممنوع ‌شده‌اند. 

روزنامه South China Morning Post با ارجاع به مصاحبه با معاون آمازون آسیا در تلویزیون دولتی این اعداد را قبلاً گزارش کرد. سخت گیری آمازون در میان گزارش نیکول نگیوئن از روزنامه وال استریت ژورنال در مورد نحوه ارائه کارت هدیه توسط شرکت‌هایی مانند RavPower در ازای انتقادات و بررسی آغاز شد. این شرکت که به عنوان یک فروشنده عمده فعالیت می کرد؛ برای بررسی و انتقاد محصولاتی که مستقیماً توسط خود آمازون فروخته شد، کارت‌های هدیه 35 دلاری ارائه داد. علاوه بر این چندین برند دیگر هم این کار را انجام داده بودند که جمع اوردی شدند. این در حالی بود که آمازون فعالیت بازبینی‌های تشویقی را در سال 2016 ممنوع کرده بود. اما این کاسبی و تجارت برحسب مکر و نیرنگ است، در واقع شرکت‌ها تنها پس از اینکه شما یک انتقاد بد در رابطه با محصولات آن‌ها گذاشتید، مشوق‌هایی را به شما ارائه ‌می‌دهند. به عنوان مثال، آن‌ها به شرطی که نظر منفی خود را حذف کنید، یک محصول رایگان به شما ‌می‌دهند یا بدون اینکه محصول خریداری شده را برگشت بزنید هزینه پرداختی شما را بازمی گردانند. 

در حقیقت هنوز مشخص نیست که آیا سایر مارک‌های چینی در این سخت گیری آمازون قرار می گیرند؟ یا این احتمال وجود دارد که برخی از محصولات آن‌ها می توانند از دام آمازون در امان بمانند؟ اگرچه Aukey یکی از اولین شرکت‌های معروفی بود که در ماه می ممنوع شد، اما این شرکت همچنان از ماه جولای ایربادهایی را با نام تجاری فرعی می فروخت که هنوز هم می توان یک جفت از آن‌ها را در آمازون خریداری کرد. ناگفته نماند که یک پد شارژ بی سیم Choetech و یک باتری RavPower نیز در لیست محصولات فروشگاه آمازون پیدا شد که باید بدانیم سیاست او از این کار چیست؟ 

به گزارش South China Morning Post، در اوایل ماه ژوئیه، شرکت مادر Shenzhen Youkeshu Technology  (که بیشتر با نام YKS شناخته می شود) گزارش داد که آمازون 340 فروشگاه آنلاین YKS را بسته و بیش از 20 میلیون دلار دارایی خود را مسدود کرده است. این نشریه YKS را به عنوان یکی از بزرگترین خرده فروشان چینی این پلتفرم توصیف کرد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ این اقدام آمازون را چگونه ارزیابی ‌می‌کنید؟

منبع: theverge