چاپ ستون فقرات توسط چاپگرهای سه بعدی

روز به روز به محبوبیت چاپگرهای سه بعدی افزوده می شود. چاپگرهای سه بعدی کاربردهای بسیار زیادی دارند که یکی از این کاربردها در پزشکی است. یکی از آخرین دستاوردهای این چاپگر چاپ یکی از مهره‌ های ستون فقرات است. در ادامه بیشتر در مورد چگونگی چاپ ستون فقرات توسط چاپگرهای سه بعدی صحبت می کنیم.

چگونگی چاپ ستون فقرات توسط چاپگرهای سه بعدی

چگونگی چاپ ستون فقرات توسط چاپگرهای سه بعدی

با توجه به رشد سریع پرینتر سه بعدی در سال های اخیر می‌توان پیش بینی کرد که به زودی هر شخص بتواند تمام نیاز‌های خود را از طریق چاپگرهای سه بعدی برطرف کند. همان طور که گفتیم یکی از جدیدترین دستاورهای پرینتر سه بعدی چاپ یکی از مهره‌ های ستون فقرات است. از این مهره برای درمان تباهی دیسک کمر و ناپایداری ستون فقرات استفاده می شود. همچنین این مهره برای کمک به رشد دو تکه استخوان جدا از هم درون یک ساختار جامد کامپوزیتی ساخته شده است. قرار است از این قطعه برای جایگزین کردن دیسک آسیب دیده و تغییر شکل یافته به منظور جدا نگه داشتن مهره‌ ها و کاهش فشار بر روی نخاع استفاده شود.

حتما بخوانید: چاپگر سه بعدی با قابلیت چاپ چهار ماده به صورت همزمان

فناوری چاپ سه بعدی در این بخش هم مانند سایر حوزه‌ های علم با قدرت حضور یافته و پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده در زمینه‌ های مختلف علم پزشکی را دارد. شرکت سازنده این قطعه از نرم افزار اختصاصی خود استفاده کرده است. جنس این قطعه نیز از پلیمر مهندسی پلی اتر کتون (PEKK) است. از این قطعه در حدود دو ماه پیش در جراحی مورد استفاده قرار گرفت که جراحان تا کنون از این عمل رضایت کامل داشته اند.

یکی از پزشکان حاضر در این عمل جراحی گفته است که در این عمل قطعه مورد نظر به آسانی در محل قرار گرفته و این اتفاق بدون بی نظمی و عدم تقارن محل قرار گیری و همچنین بدون فشار آوردن به نخاع و ستون فقرات افتاده است.

شرکت سازنده این قطعه قصد دارد از این فناوری در سایر قطعاتی که قرار است در بدن به کار روند استفاده کند تا هم موجب آسان تر شدن جراحی ها شده و هم درصد موفقیت آن‌ ها را نیز افزایش دهد، ضمن اینکه می‌توان از همین فناوری برای سایر قسمت‌ های ستون فقرات نیز بهره برد.

حتما بخوانید: پرینتر سه بعدی چیست ؟

 
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی