استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

مدتی است که تکنولوژی چاپ سه بعدی در عرصه های مختلف هنری، صنعتی، مواد خوراکی و حتی مصارف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

پرینترهای سه بعدی بسته به مدل و نوع کاربرد، مواد مصرفی خاص خود را دارند که شما می توانید برای مطالعه در مورد مواد مصرفی پرینتر سه بعدی به بخش مقالات سایت ایده برتر مراجعه کنید.

 

استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

 

به تازگی محققان داشگاه MIT توانسته اند پلیمر آلی را به مواد مصرفی پرینتر سه بعدی تبدیل کنند. به این ترتیب امکان چاپ سه بعدی با سلولز برای کاربران فراهم خواهد بود.

 

استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

 

آن ها این کار را با کاهش دادن پیوند های هیدروژنی سلولز انجام دادند و به ترکیب سلولز استات دست پیدا کردند.

سلولز استات یکی از اشکال سلولز است که به دلیل حل شدن در استون و اکسترود شدن می تواند از نازل پرینتر سه بعدی خارج شده و به عنوان ماده مصرفی این دستگاه به کار رود.

نحوه استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

برای توضیح بیشتر در مورد نحوه استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی باید بگوییم که سلولز نوعی ماده آلی است که بسیار ارزان و در دسترس بوده و تجدید پذیر می باشد. پیش از این نیز دانشمندان قصد داشتند این ماده را به عنوان ماده مصرفی چاپگر سه بعدی به کار ببرند. ایراد اصلی این بوده که سلولز در معرض حرارت مایع می شد و قابل استفاده نبود. به علاوه اگر غلظت آن را بیشتر می کردند چسبناک می سد و به اکسترود می چسبید.

 

نحوه استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

این مطلب را از دست ندهید: انواع مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی

 

اما محققان MIT توانستند تکنیکی را پیدا کنند که موانع موجود برطرف شده و از این ماده مفید برای چاپ مدل های سه بعدی استفاده شود.

از جمله مصارف سلولز استات می توانیم به عکاسی، تولید رنگ و ساخت فریم عینک اشاره کنیم. این ماده در استون حل می شود. بنابراین در صورت استفاده از  آن در پرینت سه بعدی، پس از تبخیر استون، سلولز استات مقاوم شده و با استحکام بالا باقی می ماند.

 

نحوه استفاده از سلولز در پرینت سه بعدی

 

طبق گفته یکی از دانشمندان MIT، پس از چاپ سه بعدی، احیای شبکه پیوند هیدروژنی انجام می شود. به این ترتیب قدرت و استحکام نهایی محصول نسبت به مواد مصرفی معمول در چاپ سه بعدی مثل ABS و PLA بیشتر خواهد بود.

 
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی