چاپگرهای 4 بعدی هم از راه رسید!

نسل جدید چاپگرهای چندبعدی

قطعا چاپگرهای 3 بعدی را می شناسید، چاپگرهایی که حتی در فضا هم کارایی دارند.

خب بیایید یک بعد دیگر هم اضافه کنیم، بعدی به نام زمان! یعنی علاوه بر طول، عرض و ارتفاع، زمان هم دخالت کند. چه می شود؟ اگر گروه پژوهشی که توسط پروفسور H. Jerry Qi در دانشگاه Colorado مشغول کار در این زمینه هستند برای شما هم جذاب می باشند با ما همراه باشید.

نسل جدید چاپگرهای چندبعدی

بگذارید در اول بگوییم که ایده این پرینتر 4 بعدی برای سال گذشته، در دانشگاه MIT می باشد که تیم پروفسور در بخش کامپوزیت شدن آن پیشرفت محسوسی داشته اند.

مشهود است که منظور از زمان، زمان طراحی و چاپ نمی باشد. در اصل بعد زمان یاعث می شود محصول طراحی شده در یک زمان تعیین شده تغییر شکل دهد!

به گفته ی پروفسور، الیاف پلیمرهای حافظه دار محصولی را به شکل یک ماده مرکب و به صورت چهار بعدی چاپ می کند. کمی ساده تر یعنی، این گروه با کنترل کردن قرار گیری الیاف در ساختار محصول، توانسته اند با کمک حرارت، فشار و یا حتی آب شکل محصول خود را در زمان مورد نظر تغییر دهند.

به طور کل در این نوع پرینترها شی پرینت شده می تواند به اشکال متفاوتی در بیاید. به عنوان مثال می توان به صفحات خورشیدی اشاره کرد که در بخورد با آب، جمع می شوند و با حرارت به ابعاد اولیه خود بر می گردد تا بیشترین نور را از خورشید دریافت کند.

 
ارسال نظر
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی